کیس چیست؟

کیس جعبه ای است که تمام قطعات در داخل آن نصب می شود . جدای از مارک ها و مدل های متفاوتش به دو گروه اصلی تقسیم می شوند .

1.              کیس رومیزی Desktop

2.              کیس برجی Tower

کیس رومیزی

این نوع کیس­ها به صورت افقی بر روی میز قرار می­گیرند که امروز در ساخت و مونتاژ کامپیوترها به ندرت استفاده می­شوند.

کیس برجی

این نوع کیس­ها همانند کیس­های رومیزی به صورت جهبه­ای مکعب مستطیلی هستند، ولی به صورت عمودی بر روی میز قرار می­گیرند. امروزه این نوع کیس­ها بسیار رایج و دارای اشکال و انواع متفاوتی از نظر اندازه ، شکل ظاهری ، امکانات و ... هستند.

کیس­های برجی را بر اساس اندازه به سه دسته تقسیم می­کنند:

·               مینی Mini : حداکثر برای نصب دو درایو بزرگ (5.25 اینچ) و دو درایو کوچک (2.5 اینچ) جا دارد. این نوع را می­توان در مدل­های قدیمی(P,P) دید ، هر چند که امروزه نیز از آنها به ندرت استفاده می­کنند.

 

·               مدیوم Medium : حداکثر برای نصب سه یا چهار درایو بزرگ و دو درایو کوچک جا دارد . این نوع کیس امروزه بسیار استفاده می­شود .

 

·               فول Full : حداکثر برای نصب چهار یا پنج درایو بزرگ یا درایو CD به همراه چند درایو کوچک جا دارد.

 

کیس های برجی از نظر شکل (Form) به دو گروه ATX, AT تقسیم می­شوند که باید در انتخاب آن برای نصب مادربورد دقت کنید . در غیر اینصورت برای نصب مادربورد دچار مشکل می شوید . البته این نکته را یادآوری می­کنیم  که امروزه مادربوردهای AT منسوخ شده­اند. با این حال شناخت این نوع کیس­ها لازم است چرا که ممکن است با آن برخورد داشته باشید. شناخت این کیس­ها بسیار ساده ، برای این کار  به پشت کیس نگاه کنید . در پشت این کیس­ها فقط یک سوراخ برای نصب کیبورد به مادربورد وجود دارد و برای بقیه پورت­ها و کانکتورها باید از شیارهای کیس استفاده شود.

کیس­های ATX

در پشت کیس­های ATX محل خاصی در نظر گرفته شده است به طوری که باید متناسب با سوراخ­ها و پورت­های روی مادربورد ، پوشش فلزی مخصوص همراه هر کیس یا مادربورد را در محل فوق پیچ کنید . این ویژگی باعث شده است تا تمام مادربوردها که از نظر فرم متفاوت هستند بر روی این نوع کیس­های قابل نصب باشند و فقط لازم است که درپوش فلزی متناسب با آن را داشته باشیم .

کیس­های تجاری

کیس­­ها علاوه بر اندازه و مادربوردهای قابل نصب بر روی آنها بر اساس شکل ظاهری ،و منبع تغذیه آنها و همچنین امکانات قابل ارایه به دسته­های دیگری تقسیم می­شوند:

§        کیس­های درب دار : در قسمت جلوی  این نوع کیس­ها دربی وجود دارد که با بسته شدن آن قسمت فوق قابل استفاده و دسترسی نمی­باشد .

§        مالتی مدیا : کیس­هایی که علاوه بر قسمت­های اصلی و ضروری  ، دارای امکانات مالتی مدیا همانند اسپیکر نیز می باشند .

§        کیس­های USB دار : در این نوع کیس­ها در قسمت جلوی آن (Front panel) پورت­های USB و امکانات خروجی و ورودی کارت صدا در نظر گرفته شده است . که این پورت­­ها از طریق سیم­های داخل کیس به مادربورد متصل می­شوند.

§        آنتی استاتیک : این کیس­ها دارای بدنه­ی کاملاً پلاستیکی بوده و فلز در آن به کار نرفته است .

§        کیس­های ATX : کیس­های دارای منبع تغذیه ATX

§        کیس­های AT : کیس­های دارای منبع تغذیه AT

 

اجزای کیس:

·        بدنه فلزی به همراه پانل جلوی آن

·        اسپیکر داخلی جهت گزارش خطاهای خاص

·        چراغ  LED برای برق سیستم (Power LED ) و عملکرد (HDD)

·        کلیدها الف) پاور جهت روشن و خاموش کردن سیستم و ب) رست Reset

( کلید های تنظیماتی منو در برخی از کیس­ها که دارای تنظیمات و فن­هایی برای تنظیم درجه داخل کیس می­باشند.)

·        منبع تغذیه از نوع سوییچینگ

·        کابل برق جهت اتصال سیستم به برق AC شهر

·        پیچ­های مختلف جهت بستن قطعات بر روی کیس

·        گیره نگهدارنده­های فلزی و پلاستیکی برای نصب مادربورد بر روی سینی کیس

·        سگمنت­ها و صفحه نمایش (که نشان دهنده دمای داخلی کیس و تنظیمات آن  می باشد).

·        پوشش فلزی پشت کیس

·        پایه­های پلاستیکی زیر کیس

·        کانکتور­های متصل به چراغ LED  ، کلیدهای جلوی پانل و اسپیکر داخلی.

·        فن­های خنک کننده اضافی ( در کیس­هایی که نیاز به تهویه سریع جریان هوا در داخل آن باشد).

موارد مهم در انتخاب کیس :

اندازه کیس:

کیس هرچه بزرگتر باشد هوای داخل آن سریعتر تهویه شده و المان ها خنک­تر خواهند بود. باید به گردش هوای داخل کیس و خنک بودن المان­ها بسیار توجه کرد چرا که گرمای زیاد علاوه بر این که باعث مشکلات در عملکرد سیستم می­شود ، عمر قطعات را بسیار کاهش می­دهد و موجب سوختن آنها می­گردد.

منبع تغذیه :

در انتخاب یک کیس ، انتخاب منبع تغذیه آن از مهمترین پارامترها به شمار می­رود که باید دو پارامتر را در هنگام انتخاب آن مد نظر داشته باشید:

·        نوع AT یا  ATX بودن (امروزه منسوخ شده­اند).

·        توان خروجی آن بر حسب وات (WATT)

در انتخاب منبع تغذیه بسیار باید دقت کرد چرا که درست کار نکردن آن موجب درست عمل نکردن قطعات و همچنین ایجاد اختلال در عملکرد سیستم می شود و ممکن است به قطعات دیگر آسیب جدی وارد سازد . پس با توجه به این مطلب کمی هزینه اضافی در خرید پاوری با کیفیت مناسب می­تواند از هزینه سنگین سوختن قطعات دیگر جلوگیری کند.

برای انتخاب توان مناسب هر سیستم شما نیاز دارید تا توان مصرفی قطعات مورد استفاده آن سیستم را بدانید تا با جمع آن­ها با یکدیگر توان مصرفی کل سیستم را بدست آورید .

اگر از توان قطعات خود آگاهی ندارید نگران نباشید ، شما می­توانید با مراجعه به دفترچه راهنمای قطعات و یا لیبل­ها و برچسب­های نصب شده بر روی آنها مقدار توان مصرفی آن قطعه را پیدا کنید.

پس از محاسبه توان مصرفی سیستم نوبت به انتخاب توان پاور می­رسد که باید  مقدار توان آن از توان سیستم بیشتر باشد. اما این تمام نکاتی نیست که باید در هنگام خرید پاور به آن توجه کرد ، پارامترهای دیگری نیز وجود دارند . علاوه بر نکات گفته شده در بالا به کانکتور های پاور و کانکتور برق قطعات توجه کرد تا نیاز به استفاده از تبدیل نداشته باشید  به عنوان مثال اگر از درایوهای SATA استفاده می­کنید ، باید پاوری را انتخاب کنید که کانکتور برق SATA داشته باشد.

داشتن امکانات اضافی :

پورت USB و ورودی خروجی صدا در جلوی کیس (front panel) ، نمایشگر درجه حرارت داخل کیس ، فن­هایی برای خنک شدن در زمانی که حرارت کیس بالا می­رود ، نحوه گردش هوا و تهویه مناسب آن و ...

راحتی مونتاژ و اسمبل قطعات در داخل آن

منبع تغذیه

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد منبع تغذیه یکی از قطعات مهم سیستم می­باشد که درست عمل نکردن آن ایجاد اختلال در عملکرد و آسیب رسیدن به دیگر قطعات می­شود. برای اینکه بتوان یک پاور خوب را شناسایی کرد لازم است تا عملکرد آن را بررسی کنیم .